Načítám Akce

« All Events

  • akce již proběhla.

René Levínský a Filip Pertold

Ekonomie a teorie her

12. 12. 2019 @ 19:30 - 20:30

Beseda o současných trendech v ekonomii s předními ekonomy z institutu CERGE-I při UK Praha.

Je lepší studentské jízdné zdarma, nebo zvýšení platů učitelům? Za jak dlouho a s jakým efektem se jedna či druhá volba projeví na domácím i mezinárodním trhu práce? A jak se to projeví na důchodovém zabezpečení a zdraví státu? Spojením tak zvané teorie her s ekonomií vzniká po roce 2000 nový způsob uvažování o ekonomii založený na chování jednotlivců či skupin – behaviorální ekonomie (z anglického behavior – chování). Na rozdíl od složitých makroekonomických interpretací, které k nám své signály vysílají odkudsi ze vzdálených mlhovin devadesátých let, behaviorální ekonomie nabízí modely řešení každodenních problémů a promlouvá přímo k člověku v jeho reálné situaci.

Filip Pertold je výzkumný pracovník a koordinátor think-tanku IDEA při CERGE-I Univerzity Karlovy v Praze (Centra pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělávání). V roce 2013 získal prestižní mezinárodní ocenění Neuron Impuls Prize, které podporuje vynikající výzkumné projekty mladých vědců. V poslední době se snaží upozornit na to, že stát nevyužívá dostupná data pro efektivní nastavení veřejných opatření (veřejných politik). Ve své práci se soustředí na oblast vzdělávání, trh práce, důchodové systémy nebo rodinnou politiku. Věnoval se také výzkumu na Aarhus University v Dánsku, na University of Illinois ve Spojených Státech, ve Světové bance, aj.

René Levínský je absolventem fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, oboru matematické modelování, a doktorského studia ekonomie na CERGE-I Univerzity Karlovy. Věnuje se výzkumu v oblasti behaviorální ekonomie a finančnictví, pomocí teorie her a ekonomických experimentů zkoumá modely ekonomického chování. V letech 2000-2015 pracoval v SRN, nejprve na Univerzitě ve Freiburgu, poté v Ústavu Maxe Plancka pro ekonomii v Jeně. Je častým hostem mezinárodních vědeckých konferencí, publikuje v prestižních mezinárodních vědeckých časopisech.

Podrobnosti

Datum:
12. 12. 2019
Čas:
19:30 - 20:30
Rubrika Akce:

Pořadatelé

AktOFFka Art Club
Butzkow – kuturní spolek

Místo konání

AktOFFka Art Club
Oty Pavla 246
Buštěhrad, 27343 Česká republika
+ Google Mapa

Podrobnosti

Datum:
12. 12. 2019
Čas:
19:30 - 20:30
Rubrika Akce:

Pořadatelé

AktOFFka Art Club
Butzkow – kuturní spolek

Místo konání

AktOFFka Art Club
Oty Pavla 246
Buštěhrad, 27343 Česká republika
+ Google Mapa